Arcol Ohmite 5000 Ω Linear Potentiometer, CMU5021E
RS Stock No.: 263-4232Brand: Arcol OhmiteManufacturers Part No.: CMU5021E
brand-logo
View all in Potentiometers
Technical Document
Specifications
Potentiometer Type
Linear
Product Type
Potentiometer
Maximum Resistance
5000Ω
Shaft Diameter
29.4mm
Power Rating
2W
Electrical Taper
Linear
Element Material
Moulded
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
120°C
Standards/Approvals
RoHS
Length
38.1mm
Tolerance ±
5%
Country of Origin
Canada
Click here to find out more
View all in Potentiometers
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Potentiometer Type
Product Type
Potentiometer
Maximum Resistance
5000Ω
Shaft Diameter
29.4mm
Power Rating
2W
Electrical Taper
Element Material
Moulded
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
120°C
Standards/Approvals
RoHS
Length
38.1mm
Tolerance ±
5%