RS Stock No.: 729-5230Brand: BulginManufacturers Part No.: MPI001/FL/BL/12
brand-logo
View all in Push Button Switches
Technical Document
Specifications
Brand
Bulgin
Switch Operation
Momentary
Illuminated
Yes
Panel Cut Out Diameter
19.2mm
Series
MPI001
Mounting Type
Panel Mount
Contact Configuration
SPST
Voltage Rating
24V dc
LED Colour
Blue
IP Rating
IP66
Contact Current Rating
50 mA @ 24 V dc
Contact Material
Gold Plated
Manufacturer Part No.
MPI001/FL/BL/12
Case Colour
Silver
Terminal Type
Through Hole
Country of Origin
Tunisia
Product details
Vandal Resistant Switches IP66
Available with Red, Green and Blue, dot and ring LED illumination
Fitted with integral supply resistor for 6V, 12V and 24V variants
Flying lead or 2.8 mm solder tag termination options
Internal TVS protection
Fully sealed to IP66
Overall length: 35mm + 300mm (flying leads), 32.7mm (2.8mm tags)
Panel cut out; 19.2 mm
Stock information temporarily unavailable.
Bulgin MPI001 Series Illuminated Push Button Switch, Momentary, Panel Mount, 19.2mm Cutout, SPST, Blue LED, 24V dc, IP66
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Technical Document
Specifications
Brand
Bulgin
Switch Operation
Momentary
Illuminated
Yes
Panel Cut Out Diameter
19.2mm
Series
MPI001
Mounting Type
Panel Mount
Contact Configuration
SPST
Voltage Rating
24V dc
LED Colour
Blue
IP Rating
IP66
Contact Current Rating
50 mA @ 24 V dc
Contact Material
Gold Plated
Manufacturer Part No.
MPI001/FL/BL/12
Case Colour
Silver
Terminal Type
Through Hole
Country of Origin
Tunisia
Product details
Vandal Resistant Switches IP66
Internal TVS protection
Fully sealed to IP66
Panel cut out; 19.2 mm