Littelfuse SMBJ16CA, Bi-Directional TVS Diode, 600W, 2-Pin DO-214AA
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Single
Direction Type
Bi-Directional
Maximum Clamping Voltage
26V
Minimum Breakdown Voltage
17.8V
Mounting Type
Surface Mount
Package Type
DO-214AA (SMB)
Maximum Reverse Stand-off Voltage
16V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation
600W
Maximum Peak Pulse Current
23.1A
ESD protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Minimum Operating Temperature
-65 °C
Dimensions
4.75 x 3.94 x 2.41mm
Maximum Operating Temperature
+150 °C
Test Current
1mA
Width
3.94mm
Maximum Reverse Leakage Current
1µA
Height
2.41mm
Surge Current Rating
100A
Length
4.75mm
ESD Voltage
30kV
Country of Origin
China
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Diode Configuration
Single
Direction Type
Bi-Directional
Maximum Clamping Voltage
26V
Minimum Breakdown Voltage
17.8V
Mounting Type
Surface Mount
Package Type
DO-214AA (SMB)
16V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation
600W
Maximum Peak Pulse Current
23.1A
ESD protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Minimum Operating Temperature
-65 °C
Dimensions
4.75 x 3.94 x 2.41mm
Maximum Operating Temperature
+150 °C
Test Current
1mA
Width
3.94mm
1µA
Height
2.41mm
Surge Current Rating
100A
Length
4.75mm
ESD Voltage
30kV