Microchip 25LC040A-I/P, 4kbit Serial EEPROM Memory, 80ns 8-Pin PDIP Serial-SPI
RS Stock No.: 178-4854Brand: MicrochipManufacturers Part No.: 25LC040A-I/P
brand-logo
View all in EEPROM
Technical Document
Specifications
Memory Size
4kbit
Interface Type
Serial-SPI
Package Type
PDIP
Mounting Type
Through Hole
Pin Count
8
Organisation
512 x 8 bit
Minimum Operating Supply Voltage
2.5 V
Maximum Operating Supply Voltage
5.5 V
Programming Voltage
2.5 → 5.5V
Number of Bits per Word
8bit
Dimensions
9.4 x 6.35 x 3.3mm
Automotive Standard
AEC-Q100
Maximum Random Access Time
80ns
Data Retention
200yr
Number of Words
512
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Product details
25AA040A/25LC040A SPI Serial EEPROM
EEPROM Serial Access - Microchip
You may be interested in
View all in EEPROM
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Tube
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Memory Size
4kbit
Interface Type
Serial-SPI
Package Type
PDIP
Mounting Type
Through Hole
Pin Count
8
Organisation
512 x 8 bit
2.5 V
5.5 V
Programming Voltage
2.5 → 5.5V
Number of Bits per Word
8bit
Dimensions
9.4 x 6.35 x 3.3mm
Automotive Standard
AEC-Q100
Maximum Random Access Time
80ns
Data Retention
200yr
Number of Words
512
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Maximum Operating Temperature
+85 °C