Microchip ATM90E36A-AU-Y Wide-Span Energy Metering IC, 7-Channel 16 bit SPI, 48-Pin TQFP
RS Stock No.: 177-3688Brand: MicrochipManufacturers Part No.: ATM90E36A-AU-Y
brand-logo
View all in Analogue Front End
Technical Document
Specifications
Product Type
Wide-Span Energy Metering IC
Number of ADCs
1
Resolution
16 bit
Interface Type
SPI
Number of Channels
7
Mount Type
Surface
Package Type
TQFP
Minimum Supply Voltage
2.8V
Pin Count
48
Maximum Supply Voltage
3.6V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
7mm
Height
1.05mm
Standards/Approvals
ANSI C12.20, IEC62052-11, IEC62053-23, IEC62053-22, ANSI C12.1
Series
M90E36A
Automotive Standard
No
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Click here to find out more
View all in Analogue Front End
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Product Type
Wide-Span Energy Metering IC
Number of ADCs
1
Resolution
16 bit
Interface Type
SPI
Number of Channels
7
Mount Type
Surface
Package Type
TQFP
Minimum Supply Voltage
2.8V
Pin Count
48
Maximum Supply Voltage
3.6V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
7mm
Height
1.05mm