Nexperia PESD5V2S2UT,215 2-Element Uni-Directional TVS Diode, 260 W, 3-Pin SOT-23
RS Stock No.: 509-667Brand: NexperiaManufacturers Part No.: PESD5V2S2UT,215
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Common Anode
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
6.4V
Mount Type
Surface
Package Type
SOT-23
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
5.2V
Pin Count
3
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
260W
Clamping Voltage VC
20V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
5mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
15A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
2
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1mm
Length
3mm
Standards/Approvals
No
Series
PESD
Maximum Reverse Leakage Current
1μA
Automotive Standard
AEC-Q101
Product details
ESD (ElectroStatic Discharge) Protection Unidirectional Diode Arrays, PESD Series, Nexperia
Transient Voltage Suppressors, Nexperia
Click here to find out more
You may be interested in
onsemi 2-Element Uni-Directional TVS Diode, 300 W, 3-Pin SOT-23
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Common Anode
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
6.4V
Mount Type
Surface
Package Type
SOT-23
5.2V
Pin Count
3
260W
Clamping Voltage VC
20V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
5mA
15A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
2
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1mm
Length
3mm
Standards/Approvals
No
Series
PESD
1μA
Automotive Standard
AEC-Q101
Product details