NIC Components 220 μF Capacitor 25 V - NRSG221M25V8X11.5F
RS Stock No.: 768-3854Brand: NIC ComponentsManufacturers Part No.: NRSG221M25V8X11.5F
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Voltage
25 V
Height
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8 mm
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NRSG
Product details
NRSG Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Voltage
25 V
Height
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8 mm
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %