Nichicon 1000 μF Capacitor 10 V dc, Through Hole - UPS1A102MPD Radial Lead
RS Stock No.: 519-3876Brand: NichiconManufacturers Part No.: UPS1A102MPD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS, EU
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %
Series
PS
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
20%
Product details
Nichicon PS Series Capacitors
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 3000 hours
Lead free reflow soldering
Low ESR
Wide temperature range
Miniature sized
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS, EU
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %
Series
PS
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
20%