onsemi NC7SZ125M5X Buffer & Line Driver, 3-State, 5-Pin SOT-23
RS Stock No.: 670-9807Brand: onsemiManufacturers Part No.: NC7SZ125M5X
brand-logo
View all in Line Interface ICs
Technical Document
Specifications
Brand
onsemi
Logic Family
TinyLogic UHS
Logic Function
Buffer, Line Driver
IC Type
Buffer & Line Driver IC
Number of Channels per Chip
1
Input Type
Single Ended
Output Type
3 State
Polarity
Non-Inverting
Mounting Type
Surface Mount
Package Type
SOT-23
Pin Count
5
Maximum High Level Output Current
-32mA
Maximum Low Level Output Current
32mA
Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL
5.7 ns @ 3.3 V
Dimensions
3 x 1.7 x 1.3mm
Maximum Operating Supply Voltage
5.5 V
Minimum Operating Supply Voltage
1.65 V
Propagation Delay Test Condition
50pF
Product details
TinyLogic UHS, Fairchild Semiconductor
Advanced Ultra High-Speed and Low Power CMOS Logic
Operating Voltage 1.65 to 5.5
Noise/EMI Reduction Circuit
TinyLogic Family, Fairchild Semiconductor
View all in Line Interface ICs
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Technical Document
Specifications
Brand
onsemi
Logic Family
TinyLogic UHS
Logic Function
Buffer, Line Driver
IC Type
Buffer & Line Driver IC
Number of Channels per Chip
1
Input Type
Single Ended
Output Type
3 State
Polarity
Non-Inverting
Mounting Type
Surface Mount
Package Type
SOT-23
Pin Count
5
32mA
5.7 ns @ 3.3 V
Dimensions
3 x 1.7 x 1.3mm
5.5 V
1.65 V
50pF