Panasonic 82 μF Solid Capacitor 72 V dc, Surface Mount - 72SXV82M
RS Stock No.: 248-6225Brand: PanasonicManufacturers Part No.: 72SXV82M
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
82μF
Product Type
Solid Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface Mount
Polarity
Polar
Length
12.6mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Ripple Current
980mA
Leakage Current
295μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
28mΩ
Automotive Standard
No
Series
SXV
Dissipation Factor
0.12%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
82μF
Product Type
Solid Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface Mount
Polarity
Polar
Length
12.6mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Ripple Current
980mA
Leakage Current
295μA
Tolerance
±20 %
28mΩ
Automotive Standard
No
Series
SXV
Dissipation Factor
0.12%