Panasonic 3300μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - ECA1HAM332X
RS Stock No.: 865-0593Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1HAM332X
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
3300µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Series
AMX
Ripple Current
1.5A
Tolerance
± 20%
Product details
AM Series Capacitors from Panasonic
The AM series is a general purpose radial capacitor designed for use in audio applications.
Features & Benefits:
High reliability
Rated voltage range from 6.3 V dc to 100 V dc
Capacitance tolerance ±20%
Capacitance Range 0.1 μF to 22000 μF
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
3300µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Series
AMX
Ripple Current
1.5A
Tolerance
± 20%
Product details
Features & Benefits:
High reliability
Capacitance tolerance ±20%