Panasonic 100μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - ECA1VAM101X
RS Stock No.: 865-0555Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1VAM101X
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Ripple Current
210mA
Tolerance
± 20%
Series
AMX
Product details
AM Series Capacitors from Panasonic
The AM series is a general purpose radial capacitor designed for use in audio applications.
Features & Benefits:
High reliability
Rated voltage range from 6.3 V dc to 100 V dc
Capacitance tolerance ±20%
Capacitance Range 0.1 μF to 22000 μF
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
100µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Ripple Current
210mA
Tolerance
± 20%
Series
AMX
Product details
Features & Benefits:
High reliability
Capacitance tolerance ±20%