Panasonic 2.2 μF Capacitor 250 V dc, Through Hole - ECA2EHG2R2 Radial Lead
RS Stock No.: 365-4638Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2EHG2R2
Capacitance
2.2μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
43μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
2.2μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
43μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%