Panasonic 10μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - ECE-A1HKA100
RS Stock No.: 807-3595Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECE-A1HKA100
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 x 7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
2mm
Ripple Current
35mA
Leakage Current
3 mA
Tolerance
±20%
Series
KA
Product details
KA Series
Low profile, miniature capacitors designed for PCB applications
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 10 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 x 7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
2mm
Ripple Current
35mA
Leakage Current
3 mA
Tolerance
±20%
Series
KA
Product details
KA Series