Panasonic 10μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35V dc, Radial, Through Hole - ECE-A1VN100U
RS Stock No.: 807-3621Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECE-A1VN100U
Capacitance
10µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Dimensions
5 (Dia.) x 11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
2mm
Ripple Current
43mA
Leakage Current
3 mA
Tolerance
±20%
Series
SU-A (Bi-polar)
Product details
SU Series
Capacitance
10µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Dimensions
5 (Dia.) x 11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
2mm
Ripple Current
43mA
Leakage Current
3 mA
Tolerance
±20%