Panasonic 47μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35V dc, Radial, Through Hole - ECE-A1VN470U
RS Stock No.: 807-3633Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECE-A1VN470U
brand-logo
Capacitance
47µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Dimensions
8 (Dia.) x 11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
3.5mm
Ripple Current
120mA
Leakage Current
3 mA
Tolerance
±20%
Series
SU-A (Bi-polar)
Product details
SU Series
Capacitance
47µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Dimensions
8 (Dia.) x 11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
3.5mm
Ripple Current
120mA
Leakage Current
3 mA
Tolerance
±20%