Panasonic 4700μF Electrolytic Aluminium Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - ECEC1HA472DJ
RS Stock No.: 790-0184Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECEC1HA472DJ
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
4700µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
30 (Dia.) x 30mm
Height
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
30mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
2000h
Series
HA SNAP IN
Ripple Current
2.5A
Tolerance
±20%
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
4700µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
30 (Dia.) x 30mm
Height
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
30mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
2000h
Series
HA SNAP IN
Ripple Current
2.5A
Tolerance
±20%