Panasonic 22 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEAFC1E220 Radial Lead
Capacitance
22μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
950mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1uF - 100uF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitor, electrolytic, radial, 105CFC, 25V, 22uF
Price on AskingEach (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
22μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
950mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1uF - 100uF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
Applications