Panasonic 220μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Surface Mount - EEE1EA221P
RS Stock No.: 867-5558PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEE1EA221P
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
10 x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Series
S
Polarised
Polar
Ripple Current
310mArms
Leakage Current
55 μA
Tolerance
±20%
Product details
VS Series
Panasonic S Series Type V electrolytic capacitors feature endurance of 2000 hours at +85°C.
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Reel
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Technology
Electrolytic
Dimensions
10 x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Series
S
Polarised
Polar
Ripple Current
310mArms
Leakage Current
55 μA
Tolerance
±20%
Product details
VS Series