Panasonic 22 μF Capacitor 6.3 V, 6.3 V dc, Surface Mount - EEEFC0J220AR Solder
RS Stock No.: 708-5768Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC0J220AR
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Polarity
Polar
Length
5.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h, 1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
FC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.26%
Product details
FC High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Half the impedance of the HA series from Panasonic
High reliability
Long life
Low impedance
Surface Mount
High ripple current
Pb-free reflow soldering compliant
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Polarity
Polar
Length
5.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h, 1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
FC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.26%