Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1J101P G
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
G
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
400mA
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
100μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
G
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
400mA
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%