Panasonic 100 μF Capacitor 80 V dc, Surface Solder - EEEFK1K101AQ 200
RS Stock No.: 708-3995Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1K101AQ
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface
Packaging
Carrier Tape
Height
13.5mm
Polarity
Polar
Length
15mm
Package/Case
200
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
500mA
Equivalent Series Resistance ESR
320mΩ
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.08%
Country of Origin
Japan
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
Low ESR
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface
Packaging
Carrier Tape
Height
13.5mm
Polarity
Polar
Length
15mm
Package/Case
200
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
500mA
320mΩ
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.08%