Panasonic 120 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFKV121XSP
RS Stock No.: 106-2871Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFKV121XSP
Capacitance
120μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Tape
Height
7.8mm
Length
7.7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
280mA
Leakage Current
42μA
Equivalent Series Resistance ESR
0.34Ω
Series
FKS
Dissipation Factor
0.12%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FKS Type V High Temperature Reflow Series
Features
Suitable for high temperature lead free reflow soldering
AEC-Q200 qualified
Low ESR
Advanced foil technology
Environmentally friendly
Product Application Information
QuantityUnit pricePer Bag
Specifications
Capacitance
120μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Tape
Height
7.8mm
Length
7.7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
280mA
Leakage Current
42μA
0.34Ω
Series
FKS
Dissipation Factor
0.12%