Panasonic 47 μF Capacitor 80 V dc, Surface Mount - EEEFN1K470UL
RS Stock No.: 262-4959Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFN1K470UL
Capacitance
47μF
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
130mA
Leakage Current
37.6μA
Equivalent Series Resistance ESR
1300mΩ
Series
FK
Dissipation Factor
0.08%
Country of Origin
Malaysia
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Tape
Specifications
Capacitance
47μF
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
130mA
Leakage Current
37.6μA
1300mΩ
Series
FK
Dissipation Factor
0.08%