Panasonic 22 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEHA1E220P
RS Stock No.: 537-0691Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHA1E220P
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Polarity
Polar
Length
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Leakage Current
3μA
Series
HA SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Ripple Current
55mA
Product details
HB Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Some capacitors within this range can withstand high reflow temperatures
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
SMD elec cap 22uF 25V
Price on AskingEach (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
SMD elec cap 22uF 25V
Technical Document
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Polarity
Polar
Length
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Leakage Current
3μA
Series
HA SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Ripple Current
55mA
Product details
HB Series
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Applications
SMD elec cap 22uF 25V