Panasonic 330μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35V dc, Surface Mount - EEEHA1V331P
RS Stock No.: 747-2941PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHA1V331P
Capacitance
330µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
4.6mm
Ripple Current
250mA
Leakage Current
115.5 μA
Tolerance
±20%
Series
HA SMD
Polarised
Polar
Country of Origin
Japan
Product details
HA Series
Panasonic HA Series Type V electrolytic capacitors provide 1000 hours endurance at +105°C.
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Reel
Specifications
Capacitance
330µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
4.6mm
Ripple Current
250mA
Leakage Current
115.5 μA
Tolerance
±20%
Series
HA SMD
Polarised
Polar
Country of Origin
Japan
Product details
HA Series