Panasonic 10 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEHC1C100R 2000
Capacitance
10μF
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.5mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Solder
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Leakage Current
3μA
Series
HC SMD
Ripple Current
28mA
Tolerance ±
20%
Dissipation Factor
0.2%
Product details
HC Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Capacitance
10μF
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.5mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Solder
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Leakage Current
3μA
Series
HC SMD
Ripple Current
28mA
Tolerance ±
20%
Dissipation Factor
0.2%