Panasonic 220μF Aluminium Electrolytic Capacitor 200V dc, Radial, Through Hole - EEUED2D221
RS Stock No.: 526-2073PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUED2D221
Capacitance
220µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 31.5mm
Height
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000h
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
2A
ED Series
Low profile options available with a height of 20 mm
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Bag
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 31.5mm
Height
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000h
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
2A
ED Series