Panasonic 100 μF Capacitor 250 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2E101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
31.5mm
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
1.5mA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Dissipation Factor
8%
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
100μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
31.5mm
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
1.5mA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Dissipation Factor
8%