Panasonic 100μF Aluminium Electrolytic Capacitor 350V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2V101
RS Stock No.: 699-7525PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEE2V101
Capacitance
100µF
Voltage
350V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 31.5mm
Height
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
1.6A
Tolerance
±20%
Series
EE RADIAL
Polarised
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
100µF
Voltage
350V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 31.5mm
Height
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
1.6A
Tolerance
±20%