Panasonic 1200 μF Capacitor 6.3 V dc, Through Hole - EEUFC0J122 Radial Lead
RS Stock No.: 315-0259Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC0J122
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
68mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
68mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF