Panasonic 1500 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFC1C152L Radial Lead
Capacitance
1500μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
35mΩ
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
1500μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Tolerance
±20 %
35mΩ
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF