Panasonic 820 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1H821L Radial Lead
RS Stock No.: 572-316Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1H821L
Capacitance
820μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
34mΩ
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
820μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
34mΩ
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF