Panasonic 1000μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1J102
Capacitance
1000µF
Voltage
63V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 35.5mm
Height
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000h
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
2.77A
FC Radial
Equivalent Series Resistance
36mΩ
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
1000µF
Voltage
63V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 35.5mm
Height
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000h
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
2.77A
FC Radial
Equivalent Series Resistance
36mΩ
Product details
FC Series 820μF - 1500μF