Panasonic 1000 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFC1V102 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
30mΩ
Series
FC-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
30mΩ
Series
FC-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 820μF - 1500μF