Panasonic 1200 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFC1V122L Radial Lead
RS Stock No.: 572-423Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1V122L
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Equivalent Series Resistance ESR
25mΩ
Series
FC Radial
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Select packaging type
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
25mΩ
Series
FC Radial
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF