Panasonic 1800 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFC1V182 Radial Lead
Capacitance
1800μF
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
22mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Select packaging type
Capacitance
1800μF
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
22mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF