Panasonic 220 μF Capacitor 100 V dc, Through Hole - EEUFC2A221 Radial Lead
RS Stock No.: 315-1088Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC2A221
Capacitance
220μF
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
89mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Select packaging type
Capacitance
220μF
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
89mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF