Panasonic 1000 μF Capacitor 10 V dc, Through Hole - EEUFM1A102L Radial Lead
Capacitance
1000μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
4000 h
Leakage Current
100μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
1000μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
4000 h
Leakage Current
100μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V