Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1H101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Leakage Current
50μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 100 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
100μF
Product Type
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Leakage Current
50μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Applications