Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
16μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
16μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V