Panasonic 1000 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C102 Radial Lead
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
16mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.9mA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
16mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.9mA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V