Panasonic 1500 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFR1C152B Radial Lead
RS Stock No.: 240-3869Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1C152B
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Specifications
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%