Panasonic 5600 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFR1C562 Radial Lead
RS Stock No.: 739-6800Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1C562
Capacitance
5600μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
896μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Specifications
Capacitance
5600μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
896μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V