Panasonic 470 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1E471Y Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
1000 h
Leakage Current
1μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
0.14%
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
1000 h
Leakage Current
1μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
0.14%