Panasonic 680 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1H681L Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
680μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Polarity
Polar
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
340μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
680μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Polarity
Polar
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
340μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V