Panasonic 1500 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFS0J152L Radial Lead
Capacitance
1500μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Series
FS
Dissipation Factor
0.22%
Country of Origin
Malaysia
Specifications
Capacitance
1500μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Series
FS
Dissipation Factor
0.22%