Panasonic 4.7 μF Capacitor 400 V dc, Surface Solder - EEVEB2G4R7Q Surface Mount
RS Stock No.: 166-7043Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEVEB2G4R7Q
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface
Packaging
Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
12mm
Package/Case
Surface Mount
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
50mA
Leakage Current
122.8μA
Series
EB
Automotive Standard
No
Country of Origin
Japan
Product details
EB-V Series
High ripple current
Low ESR
Long service life
Operating temperatures up to +105°C
Endurance: 105°C 3000 h to 5000 h
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface
Packaging
Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
12mm
Package/Case
Surface Mount
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
50mA
Leakage Current
122.8μA
Series
EB
Automotive Standard
No
Country of Origin
Japan
Product details
EB-V Series
High ripple current
Low ESR
Long service life