Renesas Electronics X9C103SZ Digital Potentiometer 100-Position 10 kΩ Linear 1-Channel 8-Pin SOIC
RS Stock No.: 921-5349Brand: Renesas ElectronicsManufacturers Part No.: X9C103SZ
brand-logo
View all in Digital Potentiometers
Technical Document
Specifications
Product Type
Digital Potentiometer
Resistance
10kΩ
Taper Type
Linear
Temperature Coefficient
300 ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Number of Pots per Package
1
Mount Type
Surface
Interface Type
Serial-3 Wire
Package Type
SOIC
Minimum Supply Voltage
5V
Pin Count
8
Maximum Supply Voltage
5V
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
5mm
Height
1.5mm
Standards/Approvals
No
Series
X9C10
Automotive Standard
No
Product details
Digital Potentiometer, Intersil
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Product Type
Digital Potentiometer
Resistance
10kΩ
Taper Type
Linear
Temperature Coefficient
300 ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Number of Pots per Package
1
Mount Type
Surface
Interface Type
Serial-3 Wire
Package Type
SOIC
Minimum Supply Voltage
5V
Pin Count
8
Maximum Supply Voltage
5V
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
5mm
Height
1.5mm