RF Solutions QAM-RX10-433 RF Module AM 433.92 MHz 5.5 V
RS Stock No.: 125-8208Brand: RF SolutionsManufacturers Part No.: QAM-RX10-433
brand-logo
View all in RF Modules
Technical Document
Specifications
Product Type
RF Module
Sub Type
Super Heterodyne Receiver
Component Type
Module
Modulation Technique
AM
Maximum RF Data Rate
10kbps
Frequency
433.92MHz
Mount Type
Through Hole
Receiver Sensitivity
123dBm
Interface Type
CMOS/TTL
Minimum Supply Voltage
5V
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
8.5mm
Length
3mm
Standards/Approvals
No
Series
DSQAM-RX10-1
Country of Origin
China
Product details
QAM series 433MHz ASK Transmitter/Receiver Modules
A range of basic radio telemetry transmitter and receiver modules operating in the 433MHz ISM frequency band. Digital data can be communicated directly from a microcontroller serial port, or via a suitable codec.
RF Carrier frequency: 433.92MHz ISM band